2015-16. What is the Sound of …?

Τέχνη και Οπτική Επικοινωνία 2

Διδακτική ομάδα: Πάνος Κούρος, Βαγγέλης Βλάχος, Κωστής Σταφυλάκης

4ο Εξάμηνο 2015-16

Εισαγωγή σε μέσα, μεθόδους και έννοιες της τέχνης, μέσα από πρακτική άσκηση και συζήτηση. Το μάθημα επεκτείνει τις θεματικές του προηγούμενου εξαμήνου, εστιάζοντας στο αρχιτεκτονικό και κοινωνικό πλαίσιο της τεχνικής εικόνας. Οι εργασίες διερευνούν τις διαφορετικές κατασκευές ακίνητης και κινούμενης εικόνας, καθώς και την επικοινωνιακή της διάσταση, καθώς ενσωματώνεται σε χωρικές πρακτικές τέχνης, όπως η εγκατάσταση, η επιτέλεση, η δράση, η δημοσίευση. Ενδιαφέρουν οι νέες σημασίες που παράγονται όταν οι οπτικές αφηγήσεις αναπτύσσονται στην ιδιαιτερότητα του τόπου (site-specific), στη δημόσια σφαίρα, στο διαδίκτυο. Διαλέξεις, παρουσιάσεις προσκεκλημένων ομιλητών, επισκέψεις και βιβλιογραφική έρευνα συμπληρώνουν την πρακτική εξάσκηση.

www.artpublicresearch.wordpress.com

www.youtube.com/visualartlab

Θεματικές ενότητες

Ανάμεσα στη στατική και την κινούμενη εικόνα. Σειραϊκή εικόνα, φίλμ, βίντεο, υβριδικές μορφές.

Κάδρο, πλάνο, cut. Χρονικό και χωρικό μοντάζ.

Το μοντάζ και η κατασκευή της πόλης.

Αφηγηματική τοπογραφία του τυχαίου.

Το μεγάλης διάρκειας πλάνο.

Ήχος και voice-over

Βίντεο-ημερολόγιο.

Προβολές της εικόνας.

Μετασχηματισμοί της εικόνας.

H εγκατάσταση στο χώρο με χρήση τεχνικών εικόνων.

Η δράση στο χώρο και η καταγραφή της.

Η δημοσίευση και διαμοίραση της εικόνας.

Διαλογικές εικόνες

Βιβλιογραφία

The Cinematic (Documents of Contemporary Art), D. Campany (ed.), Whitechapel Art Gallery, 2007.

Art and the Moving Image: A Critical Reader. T.Leighton -C. Esche, Tate Publishing in association with Afterall, 2007.

Stillness and Time: Photography and the Moving Image. D. Green – J. Lowry (ed.), Photoworks, 2005.

Κινηματογράφος Ι : Η εικόνα-κίνηση. Deleuze, Gilles. Αθήνα : Νήσος, 2009.

Κινηματογράφος ΙΙ: Η χρονοεικόνα. Deleuze, Gilles. Αθήνα : Νήσος, 2009.

Η μορφή του φιλμ. Αϊζενστάιν, Σεργκέι Μιχαήλοβιτς. μτφ. Ν. Παναγιωτόπουλος, Κ. Σφήκας, Αθήνα: Αιγόκερως, 2003.

The Elements of Cinema, Towards a Theory of Cinesthetic Impact. Sharff, Stefan. New York: Columbia, 1982.

Ρητορική της Εικόνας, Η Τρίτη Έννοια. Roland Barthes. [στο: Roland Barthes. Εικόνα – Μουσική – Κείμενο. Αθήνα:Πλέθρον, 2001.]

Silence: Lectures and Writings. John Cage. Wesleyan University Press, 1961

Επινοώντας την καθημερινή πρακτική, Η πολύτροπη Τέχνη του Πράττειν. De Certeau, M., Σμίλη, Αθήνα 2010.

Gender, Space, Architecture: an Interdisciplinary Introduction. Jane Rendell, Barbara Penner and Iain Borden (eds.). London: Routledge, 1999.

Θεωρία της Επιτέλεσης Schechner, Richard,. Τελέθριον, 2011

Τέχνη και Παγκοσμιοποίηση. Άντζελα Δημητρακάκη. Αθήνα: Εστία, 2013.

Αrchive Public: Επιτελέσεις αρχείων στη δημόσια τέχνη. Τοπικές παρεμβάσεις. Πάνος Κούρος και Ελπίδα Καραμπά.  Πάτρα: Τμήμα Αρχιτεκτόνων και Εκδόσεις Κύβος, 2012

Art and Architecture: a Place Between. Paperback. Jane Rendell, 2006.

Η Τέχνη από το 1900. Foster, H., R. Krauss, Y.A. Bois, B. Buchloh. Παρατηρητής, 2007.

Βιβλιοθήκες

Βιβλιοθήκη Τμήματος Αρχιτεκτόνων Πανεπιστημίου Πατρών

Βιβλιοθήκη Ιστορίας της Τέχνης, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Πειραιώς 256, Αθήνα

Βιβλίο Εργασιών

Το βιβλίο εργασιών περιέχει διατυπώσεις αρχιτεκτονικής και εικαστικής σκέψης που γίνονται μέσα και έξω από το μάθημα. Γίνεται με κείμενο, σχέδιο (σε όλες του τις μορφές: γρήγορο, προσεκτικό, ερευνητικό, λεπτομερές), φωτογραφία, διαγράμματα, κολλάζ ή με μικτές τεχνικές. Ο γραπτός λόγος συμπληρώνει ή λειτουργεί παράλληλα με την εικόνα. Το βιβλίο περιλαμβάνει: α) επιτόπου παρατηρήσεις στην πόλη που αφορούν τις μορφές και το κοινωνικό και αισθητικό πλαίσιο τους, β) καταγραφή της διαδικασίας της σκέψης κατά την επεξεργασία των εργασιών του εξαμήνου, γ) δημιουργικές αναλύσεις εικαστικών έργων που αναφέρονται στις διαλέξεις και ερευνώνται περαιτέρω στη βιβλιογραφία. Το βιβλίο εργασιών χρησιμοποιείται σε κάθε μάθημα και είναι ένα προσωπικό αρχείο προς χρήση, μια «δεξαμενή» ιδεών και δυνατοτήτων στην οποία μπορείτε να ανατρέχετε. Στο τέλος του εξαμήνου δείχνει την εξέλιξη της εικαστικής σας σκέψης.

Αξιολόγηση

– Η παρουσία στο εργαστήριο είναι υποχρεωτική.

– Καθυστέρηση στην προσέλευση μετά το ακαδημαϊκό τέταρτο σημαίνει

απουσία στο εργαστήριο.

– Θέματα που δεν έχουν παρουσιαστεί και συζητηθεί στο εργαστήριο δεν

γίνονται δεκτά.