2021-22 Εικαστικές τέχνες

Εικαστικές Τέχνες

3ο Εξάμηνο 2021-22

Αθανάσιος Ζαγορίσιος, Πάνος Κούρος, Γιάννης Παπαδόπουλος

Εισαγωγή στην καλλιτεχνική πρακτική και στην κριτική οπτική σκέψη. Το μάθημα συσχετίζει την σύγχρονη τέχνη και την αρχιτεκτονική μέσα από εργασίες πεδίου στο δημόσιο χώρο της πόλης. Οι φοιτητές διερευνούν διαδικασίες τέχνης με χρήση της τεχνικής εικόνας, των βασισμένων στο χρόνο μέσων, της περφόρμανς, κ.α. για να αναδείξουν ανενεργές σημασίες του τόπου ή να παράγουν νέες αφηγήσεις. Το μάθημα αναπτύσσει δεξιότητες και γνώση γύρω από τη χρήση διαφορετικών εικαστικών μέσων για την κριτική αναπαραγωγή του χώρου, εξοικειώνει τους σπουδαστές με τις συνάφειες της μορφής με την έννοια (concept) και το πλαίσιο (context), ενώ παράλληλα θίγει ζητήματα της σύγχρονης τέχνης που συνδέονται με την ανθρωπολογία του καθημερινού, το ντοκουμέντο και την ιστορική διαστρωμάτωση του χώρου, τη συμμετοχή και τη διαλογική αισθητική. Θεωρητικές διαλέξεις, συζητήσεις, επισκέψεις και παρουσιάσεις προσκεκλημένων ομιλητών συμπληρώνουν την πρακτική εξάσκηση.

Βιβλιογραφία

The Everyday. Stephen Johnstone (Ed.). Whitechapel: Documents of Contemporary Art, 2008.

Chance. Margaret Iversen (Ed.). Whitechapel: Documents of Contemporary Art, 2010.

Art and Photography. D. Campany (ed.), Phaidon, 2012.

Photography After Conceptual Art. D. Costello- M. Iversen (ed.). West Sussex: Wiley-Blackwell, 2010.

New Art in the 60s and 70s Redefining Reality. Rorimer, Αnne. London: Thames&Hudson, 2001.

Documentary now!: contemporary strategies in photography, film and the visual arts. Gierstberg F and others (ed.), NAi Publishers 2006.

Documentary. Julian Stallabrass (Ed.) 2013.

Προς μια φιλοσοφία της φωτογραφίας. Flusser, Vilém. University Studio Press, 1998.

Ο φωτεινός θάλαμος. Μπάρτ, Ρολάν. Αθήνα: Ράππα, 1984.

Περί φωτογραφίας. Sontag, Susan. Αθήνα: Φωτογράφος, 1993.

Γραμμόφωνο, κινηματογράφος, γραφομηχανή. Friedrich Kittler. Αθήνα: Νήσος, 2005.

The Politics of Pictures: The Creation of the Public in the Age of the Popular Media. John Hartley.1993.

The Threshold of the Visible World. Kaja Silverman, Routledge,1996.

Η Εικόνα και το Βλέμμα. Berger, John. Οδυσσέας, 1980.

Επινοώντας την καθημερινή πρακτική, Η πολύτροπη Τέχνη του Πράττειν. De Certeau, M., Σμίλη, Αθήνα 2010.

To υποσύνηθες. Πέρεκ, Ζορζ, Αθήνα: Χατζηνικολή. 1991.

Χορείες Χώρων. Πέρεκ, Ζορζ. Αθήνα: Ύψιλον, 2002.

Τέχνη και Παγκοσμιοποίηση. Άντζελα Δημητρακάκη. Αθήνα: Εστία, 2013.

Art and Architecture: a Place Between. Paperback. Jane Rendell, 2006.

Σύγχρονη Τέχνη. Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε. Julian Stallabrass. Ελληνικά Γράμματα, 2007.

Η Τέχνη από το 1900. Foster, H., R. Krauss, Y.A. Bois, B. Buchloh. Παρατηρητής, 2007.

Τετράδιο Εργασιών

Το τετράδιο εργασιών περιέχει διατυπώσεις αρχιτεκτονικής και εικαστικής σκέψης που γίνονται μέσα και έξω από το μάθημα. Γίνονται με κείμενο, σχέδιο (σε όλες του τις μορφές: γρήγορο, προσεκτικό, ερευνητικό, λεπτομερές), φωτογραφία, διαγράμματα, κολλάζ ή με μικτές τεχνικές. Ο γραπτός λόγος συμπληρώνει ή λειτουργεί παράλληλα με την εικόνα. Το βιβλίο περιλαμβάνει: α)  παρατηρήσεις στην πόλη που αφορούν τις θεματικές του μαθήματος, β) καταγραφή της διαδικασίας της οπτικής σκέψης κατά την επεξεργασία των εργασιών του εξαμήνου, γ) περιγραφές και αναλύσεις εικαστικών έργων που αναφέρονται στις διαλέξεις και ερευνώνται στη βιβλιογραφία. Το βιβλίο εργασιών χρησιμοποιείται σε κάθε μάθημα και είναι ένα προσωπικό αρχείο προς χρήση, μια «δεξαμενή» ιδεών και δυνατοτήτων στην οποία μπορείτε να ανατρέχετε. Στο τέλος του εξαμήνου δείχνει την εξέλιξη της εικαστικής σας σκέψης.

Αξιολόγηση

– Η παρουσία στο εργαστήριο είναι υποχρεωτική.

– Καθυστέρηση στην προσέλευση μετά το ακαδημαϊκό τέταρτο σημαίνει

απουσία στο εργαστήριο.

– Θέματα που δεν έχουν παρουσιαστεί και συζητηθεί στο εργαστήριο δεν

γίνονται δεκτά.